Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Genel

Olmasa da olur

 

Son günlerde yaşadığımız ekonomik kriz sonrası herkes önerilerini paylaşıyor. Ben de modaya uyup, fırsat bu fırsat dedim. Bu zor dönemi atlatırken bireysel olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini paylaşayım dedim.

Olmasa da olur

Darüşşafaka’nın bağışa davet eden reklamını bilirsiniz. En azında melodisini duymuşsunuzdur. Olmasa da olur! Her şeyi özetliyor. Nelere sahibiz? Bunlara ihtiyacımız var mı?  Yenisine ihtiyacımız var mı? Sorgulama zamanı. Her insan ne alıp almayacağına kendi karar verir. Bunlar tabi kişisel tercih hatta özgürlük sınırlarına dahi girer. Hiç kimseye neyi kaç tane ve hangi marka alması gerektiğini söyleyemeyiz. O zaman bana göre “neler olmazsa olmaz” onu paylaşayım.

Lükse alışmadan yaşamak

İnsan kolaya çabuk alışıyor. Çatıya çıkıp televizyon için anten ayarı yaptığımız günleri hatırlıyorum. “Sağa, sola, sağa, tamam dur”…  diye babam salonun açık penceresinden bağırırdı, ben de çatıda onun direktiflerini uygulardım. Yüksek sesi duyan komşular ne yapıldığı anlar hiç garip karşılamazlardı. Hatta kendi ekranlarının karlanmaya başladığını fark edip onlarda çocukları çatıya anten ayarı yapmaya gönderirlerdi. Şimdi ise oturduğum koltukta televizyonun açılmasını beklerken geçen 2 saniyeden sıkılıyorum. İstiyorum ki hemen açılsın, film kaldığım yerden devam etsin. Bu hız ister istemez bizi lükse alıştırıyor. Dün lüks olan bugün standart hale geliyor. Zaman zaman bu alışkanlıkları kırmak gerekiyor. Hazıra konmadan yaşamayı hatırlamak gerekiyor ki kriz durumlarında moral bozukluğu yaşamayalım. Haydi bu güzel temennileri bir kaç örnekle süsleyelim.

Kaç tane telefon şarj kablonuz var? Ofiste bir tane, evde bir tane, arabada ve bir de taşınabilir şarj kutusu. Sadece 1 tane olsa ve evden çıkarken çantanıza atsanız, yanınızda gezdirseniz. Yeterli olur.

Masanızda kaç kalem var? İlkokulda silgiyi delip boynuna iple bağlayanlar bilir. Tek silgi ile tüm eğitim öğretim dönemini geçirmek mümkün. Masamdaki kalemlikte çok sayıda aynı renk tükenmez kalem olduğunu gördüm. Ayıkladım ve bundan sonra yeni kalem hediye de olsa almayacağım.

Photo by Umesh Gopinath on Unsplash

‘Hobim yok’ diyenler için fırsat

Ayakkabı boyama, ütü, bahçe bakımı, badana boya, çocuk bakımı, tatil, uçak yolculuğu… Tüm bunları kendinizce gözden geçirip ne kadarında lükse ve kolaya alışmışsın, 10 yıl önce nasıldı? Gözden geçirme zamanı. Amaç sadece tasarruf yapmak değil, ataletten kurtulmak hatta belki bir hobi edinmek. Çevremdeki çok kişi hobim yok tüm hayatım işte, evde ve yolda geçiyor diye şikayet ediyor. Hazıra alıştığımız işler hobi edinmemize engel oluyor.  Son satın aldığınız ürünlerin hangilerini kendiniz evde yapabilirsiniz? Bir abajur yapmak, ayna çerçeve yapmak çok zor değil. Balkonda saksıda domates salatalık yetiştirmek keyifli olabilir.

 

Ne altın ne dolar en iyi yatırım eğitim 

Benim için eğitim olmazsa olmaz. Çocuklarımın ve hatta kendi yaşam boyu eğitimim için harcanan para en iyi yatırımdır. İmkanınız dahilinde eğitim harcamalarına devam edin, kısıntıya gitmeyin. Okul olsun, kurs olsun devam. Eğitim ile yükseleceğiz. Çocuklara yapacağımız yatırımın dönüşün bize olması gibi bir beklentimiz olmasın, ama onların kendilerine ve topluma dönüşü olacak. Sakın buradan kesinti yapmayın, bu en son aşamada yapılacak bir tasarruf.

 

Online eğitimler ile merakınızı taze tutun

Milyonlarca dolar yöneten bir fon yöneticisi değilseniz, cep telefonundan her an doların kaç lira olduğunu takip etmenin gereği yok. Zaten düşecek. Düşse de çıkacak. O zaman ücretsiz veya 20-25 TL’lik online eğitime başlamak ve günde 15 dakikayı buna ayırmak akıllıca değil mi?

 

Yeni bir dil öğrenme zamanı 

1 dil 1 insan… İngilizce bilmek her yerde işimizi görüyor. Ama bir diziyi orijinal dili ile izlemek dahi aldığımız keyfi artırıyor. La casa de Papel’i altyazısız İspanyolca izlemek ve anlamak isterdim.  Dark’ı altyazısız ve Almanca izlemek keyifli olurdu. O zaman hemen duolingo benzeri bir uygulama ile dil öğrenmeye başlama zamanı. Konuşacak hale gelmeseniz de başlangıç seviyesinde biliyorum demek için yeterli bir çaba olur. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

 

Iphone kırmak işe yarar mı? 

Yerli malı kullanmak ve ithalden uzak durmak, buna herkesin yanıtı evet olacaktır. Peki iphone kırmak cari açığı kapatır mı? Hayır. Çünkü cebinizdeki ithal bir ürün artık milli servettir. Çalıştınız, para kazandınız, bir telefon aldınız. Onu kırmak milli serveti çöpe atmak olur. Akıllı olan ikinci el bir telefon kullanmaktır, daha akıllı olanı ise ithal olmayan veya yerli üreten parçası çok olan bir marka kullanmaktır.

Özetle;

Olmasa da olur’ları belirleme zamanı. Lüks alışkanlıklardan kurtulma zamanı. Satın aldıklarımızla birbirimize hava atmayı bırakıp sahip olduklarımızla değil, kendi çabamızla kazandığımızla, çevremize kazandırdıklarımızla gurur duymayı öğrenme zamanı.