Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Genel

Blockchain-Ready bir Girişim: Buzzvault

 

DIA Amsterdam’da tanıştığım girişimlerden biri olan Buzzvault, Londra merkezli bir dijital sigorta girişimi. Sigorta poliçesi satın alma sürecini mobil uygulama üzerinden kolay bir hale getiriyorlar. Poliçe satın alımı öncesinde kullanıcı değer verdiği kişisel eşyalarını uygulamaya giriyor. Kişisel varlık envanterini oluşturuyor.  Sahip olduğu elektronik eşyalar, televizyon, cep telefonu, akıllı saat, oyun konsolu, müzik aleti, sanat eseri, mobilya ve hatta marka kıyafetlerini ekliyor. Böylece hem eşyalarının listesini tutuyor hem de varlıklarının değerini beyan etmiş oluyor. Her bir eşyanın fotoğrafını çekerek kaydını tamamlıyor.

 

Buzzvault tüm bu varlıklar için eşya sigortası tekliflerini en iyi fiyatla hazırlıyor. Kullanıcı bütçesine göre dilediği sigorta kapsamına ekleyip çıkartıyor.  Böylece hiç acente ile görüşmeden, çağrı merkezi ile konuşmadan poliçeyi satın alıyor. Buzzvault, müşterilerin sadece kendi kanallarından üye olmasını beklemiyor. Farklı iş ortaklıkları ile müşteri kazanımını hızlandırmışlar. Örneğin Buzzmove sayesinde evini taşımak isteyen insanlara bir dijital nakliyat pazaryeri sunmuşlar. Taşınma öncesi nakliyat firmalarından en iyi teklifleri alıp ekonomik bir şekilde taşınmak mümkün hale gelmiş. İşte tam bu noktada Buzzvault yani sigorta devreye giriyor. Taşınacak eşya listesini Buzzmove’a beyan ederken aslında ileride sigorta yaptırmak isteyeceğiniz eşyaları da beyan edilmiş oluyorsunuz. Buzzvault da taşınma sırasında veya sonrasında müşteriye sigorta tekliflerini sunuyor.

 

Evini, iş yerini taşıyanların ne kadarı bu teklif sonrası poliçe satın alıyor bilmiyorum. Ancak güzel bir anda müşteri yakaladıkları çok net. Türkiye’de benzer bir uygulama ile karşılaşmadım. Sigorta şirketleri nakliyat firmaları ile iş ortaklığı yapabilir ve evini taşıyanlara benzer teklifler sunabilirler. Yeni her zamana değerlidir,  o anda sigorta yaptırma motivasyonu yüksek olabilir.

Buraya kadar iş modeli ve tasarımı ile farklılaşan güzel bir Insurtech girişim örneği görüyoruz. Buzzvault bununla sınırlı değil. Şirketin Chief Strategy Officer’ı Roelien ile yaptığımız sohbette, Buzzvault’un blockchain üzerine kurulduğunu öğreniyorum. Kendimi tutamayıp bu iş modelinde blockchaine neden ihtiyaç duyduklarını soruyorum. Aslında gelir modelinde ve mevcut mobil uygulama akışında blockchain’in şu an kullanılmadığını ama altyapının blockchain düşünülerek geliştirildiğini samimiyetle dile getiriyor.

Bildiğiniz üzere blockchain mimarisinde zincirdeki tüm tarafların blockchain kullanması durumunda bir güven ve değer zinciri oluşuyor. Bu örnekte, nakliyat firmaları ve sigorta firmalarının da blockchain ile çalışması durumunda bundan bahsedebiliriz.  Oysa bugün işleyen geleneksel iş yapış şekliyle Buzzvault gayet güzel çalışıyor ve müşterilerine hizmet sunuyor. İşte tam sohbetin bu aşamasında “siz Blockchain-Ready bir şirketsiniz, tıpkı 2000 yıllarda hayatımıza giren HD-Ready televizyonlar gibi” diyorum.

Televizyon kanallarının henüz HD olmadığı ancak DVD gibi medyaların yüksek çözünürlükte içerik sunduğu bir dönemde HD-Ready logosunu her yerde görmeye başlamıştık.  Çok geçmeden 720p ve 1080p kalitesinde uydu yayınları ve ardından İnternet TV ile bu hazır teknoloji yerini Full HD-TV‘lere bıraktı. İş dünyasında full blockchain diyebileceğimiz, tüm partileri zincire dahil eden modelleri henüz göremiyoruz. Ancak yakın zamanda hayatımıza gireceği açık. Girişimlerin şimdiden blockchain-ready bir altyapı üzerine kurulması, samimi bir PR iletişimi yapmalarını sağlarken aynı zamanda gelecekte ortaya çıkacak full blockchain iş modellerine de teknik olarak hazır olmalarının yolunu açacaktır.