Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Genel

Sabırsız Meraklılar için DIA

19. yüzyılda  kömürden gaz üretmek amacıyla kurulan Westergasfabriek‘tayız. Amsterdam sokaklarını aydınlatmak ve evlere ilk kez gaz vermek için kurulmuş bir fabrika. Tren yolu hattı üzerinde olması ve nehir kenarında kurulması lojistik açıdan uzun yıllar boyunca avantaj olmuş, Hollanda endüstrisinin kalkınmasına büyük katkı sağlamış. Fakat sonrasında her eski teknoloji gibi yerine yenisi (elektrik ve gas) gelince fabrika kapanmış. Bu dev yapı artık büyük konserler için kullanılıyor.  Bugün ise DIA – Digital Insurance Agenda etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Biz de 1000’den fazla katılımcı ile sigorta sektörünün teknoloji ve değişime nasıl ayak uydurup devam edeceğini tartışmak üzere DIA’dayız.

 

İspanya merkezi bir organizasyon olan DIA, Roger ve Reggy tarafından kurulmuş. Amaçları sigorta sektörünün dijitalleşmesi ve inovasyonu üzerine konferanslar düzenlemek. Mottoları “for the insatiably curious” ben sabırsız meraklılar için olarak çevirdim. En büyük organizasyonlarını sigortacılığın Avrupa’daki kalbi olan Münih’te yapıyorlar. Amsterdam’daki konferans iki gün sürdü, 50’den fazla statup ve binden fazla katılımcı karşısında sunum yaptı ve müşteri aradı.  Sigorta sektöründe bir startup’ın büyümesi için halen mevcut büyük oyunculara ihtiyacı var. Bunun farkında olan startuplar Allianz, Metlife, Axa, Generali gibi dev firmalarla iş ortaklığı yapmaya çalışıyor. Kurumsal şirketler tarafında çok vizyoner sunumlar oldu. Japonya merkezli e-ticaret devi Rakuten, Çin’in ilk online sigorta şirketi Zhong An International ve geleceğin ulaşım aracı Hyperloop TT önemli konuşmacılar arasındaydı. Bunların her birine sırayla değineceğim.

 

İlk gün açılış FC Barselona formalı top sektirme cambazlarının gösterisi ile başladı. Müzik eşliğinde yapılan gösteriyi keyifle izledik. Algıda seçicilik olsa gerek formaların kolundaki beko markası hemen dikkatimi çekti. Gurur duydum. Marka olmanın önemi ve doğru konumlaması hiç beklemediğiniz bir anda faydaya dönüşüyor. Konferans boyunca bunun önemine dikkat çekecek sunumlar olacaktı. Top cambazları ile yapılan açılışın amacı izleyicileri eğlendirmenin yanında Barselona ve Rakuten’e dikkat çekmekti. Barselona kendisini “we are more than a club” diye adlandıran bir marka. Bunun altını doldurmak için Barça Innovation Hub adında bir merkez açmışlar. “Tutkunun ne olduğunu biliyoruz” diye başlayan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Darısı bizim spor kulüplerimizin başına! Gelir, seyirci, stat, sponsor, yıldız futbolcular gibi bir ekosistemin ihtiyacı olan tüm bileşenlere sahip Süper Lig kulüplerimizin her biri rahatlıkla bir inovasyon merkezi kurabilirler. İçeriğini ne rahatlıkla doldurabilirler.

 

Ben her ne kadar koldaki beko logosuna odaklansam da ilk sunumu 2 yıldır FCB’nın ön göğüs reklam sponsoru olan Rakuten yaptı. Rakuten’in kelime anlamı iyimserlik. Bu iyimser şirket 29 ülkede hizmet veren 1,2 milyar müşterisi olan Japonya merkezli bir e-ticaret devi. Kendi platform ve ekosistemlerini kurmuşlar. E-ticarete ichiba yani pazaryeri modeli ile başlamışlar sonrasında  Fintech’e geçiş yapmışlar. Farklı dikeylerde farklı markalarıyla hizmet veriyorlar. Grup şirketlerini 3 başlıkta tanımlıyorlar,  İnternet servisleri, dijital içerik, Fintech.  Üye sayısı artıp, ellerinde biriktirdikleri veri büyüyünce ihtiyacı analiz ederek diğer alanlara, mobil, seyahat, kredi kartı, sigorta, e-para lisansı ve kare kod ödemeleri gibi alanlara hızla girmişler. Bunun formülünü şöyle tanımlıyorlar:

(Marka)  x  (Kullanıcılar)  x  (Veri) 

 

Rakuten Points adını verdikleri merkezi bir puan kazanma ve sadakat programları var. Rakuten anlaşmalı işyerlerinde ister online ister fiziksel mağazalarda yapılan her harcamanın %1’i değerinde puan biriktiriyorlar. Otopark, kuaför, market her yerde puan kazanmak, puanları birleştirmek ve harcamak mümkün. Bizim banka kart ve perakende programlarımızdan çok farklı değil, ancak bu coğrafyadaki ülkeler için bu bir inovasyon. Rakuten de Çin’deki kare kod kullanımından etkilenmiş. Kart teknolojisini hızlı geçip, kare kod ile mobil ödeme dünyasını hızlı büyütme hikayesini referans almaya çalışıyorlar. Bunun için Rakuten Card ve RakutenPay uygulamasını hayata geçirmişler. Rakuten Bank ise sadece mobil hizmet veren dijital bir banka, tüm fintech şirketlerinin merkezinde bulunuyor. Sigorta hizmeti de tamamlayıcı bir hizmet olarak buradan çıkmış ve grupta önemi gittikçe artan bir role sahip.

Türk sigorta şirketleri için örnek olabilecek startuplar ve kurumsal iş modelleriyle DIA Amsterdam notlarımı ve gözlemlerimi yeni yazılarda paylaşmaya devam edeceğim.