Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Genel

#BenimİçinKadınDemek

Benim için kadın demek Annem demek.

İlk gördüğüm, tanıdığım insan.  Bana sıcaklığını veren, sevgisini veren, gecesini gündüzünü uykusunu veren, özünü veren, herşeyini veren. Beni ben yapan güvendiğim insan.

 

Benim için kadın demek Anneannem, Babaannem demek.

Tok olsam da zorla yemek yediren. Her gördüğünde cebime harçlık koyan. Dualarıyla koruyan, gölgesinde uyuduğum yüce çınar ağacı. Eli öpülesi insan.

 

Benim için kadın demek Öğretmenim demek.

İlk harfi öğreten. Yazmayı, okumayı, aramayı, bulmayı öğreten insan. Bana ‘adam olacak bu çocuk’ denilmesini sağlayan insan.

 

Benim için kadın demek İş Arkadaşım demek.

Birlikte çalıştığım, zorluğu paylaştığım, engelleri aştığım. Beni iten, çeken. Aynı hedefe birlikte koşarak başarıyı paylaştığım insan.

 

Benim için kadın demek Kızım demek.

Doğduğu gün bana yeniden hayat veren çocuk. Kadınları ilk defa gerçekten tanımamı sağlayan çocuk. Gücün kas gücü olmadığını öğreten, geleceğim olan insan.

 

Benim için kadın demek Eşim demek.

Gözlerinde zamanı unuttuğum. Sevdiğim. Saydığım. Bugünüm. Işığım. Nefesim. Herşeyim. O olmak istediğim insan.

 

Bu yüzden bir kadın gördüğümde annemi, kızımı, ninemi görürüm, öğretmenimi, iş arkadaşımı görürüm. Eşimi, kendimi görürüm. Merhaba derim, günaydın derim. Elini sıkarım, elini öperim. Yol veririm, yer veririm. Sadece kadın olması, tanıdığım tüm kadınlar gibi herşeyin en güzelini hak etmesi için yeterlidir, hakkıdır.

Benim için kadın demek hayatın ta kendisi demek.

Sizin için kadın ne demek?

 

 

 

————

Bu yazıyı neden yazdım?

Son günlerde çocuklara, kadınlara yönelik şiddetin arttığı veya daha görünür olduğu bir dönem yaşıyoruz. Bu haberleri görünce kadına karşı sözlü ve fiziksel tacizin her yerde yaygın olduğunu düşünüyor insan. Bir de bu hareketleri haklı göstermeye çalışan ruhsal sağlığı bozuk insanların videoları ortalıkta gezdikçe insanların çileden çıktığını gördüm. Bunlara karşı tepkiler de cesurca paylaşılıyor.  Gürültüyü bastırmak için bağırmak işe yaramıyor. Kötüyü yermeye çalışırken daha fazla reklamı yapılmış oluyor. Onun yerine işin özüne inip hak ettiği değeri onu sadece koruyarak değil yükseklere taşıyarak vermenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.  Sizi düşünmeye, yazmaya, çizmeye, herşeyden önemlisi onların kendileriyle düşüncenizi paylaşmaya davet ediyorum. #BenimİçinKadınDemek