Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Genel

Şampiyonlarla çalışmaya hazır olun

 

Red Gerard, Pyeongchang’da düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları’nda altın madalya sahibi. Amerika Birleşik Devletleri takımına 1928’den sonra ilk kez altın madalya kazandıran sporcu oldu. Medyada büyük ilgi gördü. Yazıma konu olmasının nedeni ise 2000 doğumlu bir Z jenerasyonu olması.

Red, yarışma gecesinde geç saate kadar Netfix izlerken uyuyakalıyor. Sabah çalar saati duyuyor ama uyanamıyor, oda arkadaşı uyandırıyor. Kahvaltısını bir sandviç ile geçiştiriyor. Kar ceketini bulamayınca, yine arkadaşının ceketi alıp yarışmaya yetişiyor.

Snowboard kategorisinde 100 üzerinden 87.16 puan alarak altın madalya kazanıyor!  Birinci olduğunu fark edince küfürlü bir sözle şaşkınlığını ifade ediyor. Canlı yayında bu sözü duyuluyor. Yedi kardeşin altıncısı olduğu için yarışmayı izlemeye kalabalık aile de geliyor.  Tüm ailenin onu izlemeye gelmesini çok eğlenceli buluyor. Onları eğlenceli, işleri ciddiye almayan bir parti grubu olarak adlandırıyor. Objektiflerini ona çeviren habercilerden çok keyif almıyor, gidip karda kaymayı tercih ediyor. Bir genç olarak kendini mükemmel biri olarak görmüyor. Yarışmalarda özel bir şey yapmadığını sadece normal bir dündeymiş gibi kaydığını söylüyor.

 

Şimdi bu profilde bir Z jenerasyonu ile iş görüşmesi yaptığımızı hayal edelim. İlk görüşmeye atar topar geldiğini, akşam film izlemekten geç uyuduğu için karşımızda konuşurken esnediğini, kıyafetlerini arkadaşında ödünç aldığı için üzerinde emaneten durduğunu… Bu sahneyi görünce görüşmeye devam eder miydiniz?

Deneyimlerimize güvenerek ona hiç soru sormadan sorumsuz, kurumsal kimliğe uygun kodda giyinmeyi bilmeyen, ortama uyum sağlayamayacak biri olduğunu düşünerek belki de onu tanımak için gerekli soruları sormayabilirdik. Oysa ona bir fırsat verdiğimizde nasıl bir yetenek ile karşı karşıya olduğumuzu görebiliriz.

Red, gerçek bir şampiyon. Olimpiyat şampiyonu. Akredite olmuşbir yetenek. Şirketimizi bir sonraki hedefe ulaştıracak hatta bizi şaşırtacak derecede işler çıkartacak yeteneğe sahip. Tıpkı ABD’yi şaşırttığı gibi.  İşin başındayken tutkusunu ve yeteneğini görmemek imkansız. Onu tanımak için zaman ayırmalıyız. Fırsat vermeliyiz. Sadece ona değil, kendimize de bir fırsat vermeliyiz.

Red gibi şampiyonları fark etmeye, onlarla çalışmaya hatta şampiyonlar yetiştirmeye hazır olun.