Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Dijital / Tasarım

Merdiven çıkamayan robottan savaşan robotlara

 

Bundan bir kaç yıl önce robotlar hakkında bir belgesel izlediğimi hatırlıyorum, “robotlar insanların yaptığı herşeyi yapacak sadece merdiven çıkamayacaklar çünkü yürümek kolay ama merdiven çıkmak sadece insanların dengesini dinamik hesaplayıp doğaçlama yapabileceği bir hareket” diyordu. Merdivenden düşen robot görüntüleri ekrana geliyordu. Köprünün altından çok sular aktı.

 

Uluslararası robot derneği (IFR) robotları üretim ve hizmet sektöründe kullanımına göre raporluyor. 2015 yılında dünya genelinde 253 bin endüstriyel robot ve 41 bin hizmet robotu satılmış. En büyük alıcı ülkeler Çin, ABD, Japonya, G. Kore ve Almanya. Çin en büyü kalıcı ve yakında tüm robotların yarısına sahip olacak. Robotların hangi sektörlerde kullanıldığına IFR sitesinden ulaşmak mümkün.

Robotlar artık sadece üretim ve hizmet sektöründe kullanılmıyor. Savunma sanayinde de kullanılmaya başlandı. Savaşan robotlar artık bilim kurgu kitaplarında değil, ordularda yerlerini almaya başlayacak. IFR bu kategoriyi de raporluyor, şimdiden en çok üretilen kategoriler arasında ikinci sıraya geldi. Birinci sektör lojistik. Verileri yakından izlemekte yarar var.