Okyar Tahaoğlu

"Durmak istiyorsan sağlam dur. Yürümek istiyorsan çabuk yürü."

Dijital

Dijitalleş(me)

 

Dijitalleşme hem bireyler hem de şirketler için çok popüler bir konu haline geldi. Önce her sektörün başına e- koyduk. Cep telefonları akıllanınca e- eskidi ve her sektörün başına m- koyduk. Baktık ki teknoloji sadece kullanım kanalını değiştirmiyor, davranışı ve deneyimi de değiştiriyor. Dijitalleşme diyerek daha kapsayıcı bir tanım kullanmaya başladık. Bu akım popüler olmayıp uzun süre kalıcı olacak gibi görünüyor. Teknoloji kelimesini sadece mühendiler sahiplenmişti, dijital ise reklamcı, doktor, pazarlamacı, bankacı her mesleğin anlayacağı bir hale geldi.

Bu kadar ileriye giden teknoloji yıllardır kullandığımız gözümüzün önünde duran, günlük yaşamımızı etkileyen bazı sektörlere hiç etki yapamıyor. Beslenme, uyku düzeni, göz ve diş sağlığı, ayak sağlığı gibi konularda neredeyse hiç başarılı girişim yok. Oysa bunlar insan olarak yaşam kalitemizi etkileyen en temel aktiviteler. İnsanların daha fazla ekrana baktığı düşünülürse gözlerimiz her gün daha da bozuluyor. Mesela göz sağlığı için her yıl hekime gidip gözlük numarası kontrolü yaptırmak zorundayız, bunun yerini alan bir gözlük veya monitör çıkmadı. Oysa okuma zorluğumuzdan, yavaşlığımızdan göz sorunumuz olup omadığını tespit etmek zor olmasa gerek.

Uyku düzeni ile ilgili kol saatleri var, uyku kalitesini, nabzı, uykuda hareket sayısına bakarak bir hesaplama yapıyor. Ancak bunlar da halka ulaşamadı. Beslenme üzerine sadece diyet yapan ve sporcuların öğün listelerini tutabildikleri uygulamalar var. Henüz tabağın fotoğrafını çekince içindeki yemeği, miktarını anlayıp kalori hesabı yapan, buna göre beslenme programını güncelleyen  bir uygulamada yok. Ayak sağlığı da çok önemli günümüüzn nasıl geçeceğini ayaklar belirliyor. Akıllı tabanlık, ayakkabı neden yaygınlaşmıyor?